Spomínate si na Hawkingove „lieviky“? Ako sa vyvíja každá udalosť v priestore a čase? To, čo nám nedovoľujú zákony prírody si môžeme dovoliť v kultúre. Vracať sa späť v čase a porovnávať. Sľúbil som mojej prvej (a najdôležitejšej) čitateľke dve veci: že nebudem všetko politizovať a po druhé, že sa vyhnem ospevovaniu minulosti. Chcem ten…
Mesiac: august 2022
Rozhodujúci okamih
Doposiaľ sme sa venovali slovu, ako hlavnému nástroju žurnalistiky. Teraz je čas sústrediť sa na obraz zachytený pozorným okom a pohotovým stisnutím spúšte. Na fotografiu. Už sme tu spomínali aký obrat v minulom storočí zaznamenala žurnalistika vďaka fotografii, aký obrovský vplyv mala nielen na vzhľad, ale i na obsah novín a časopisov. Okrajom sme sa…
Každý deň stretnúť človeka
Opäť sa vraciam k turčianskemu rodákovi Jánovi Kostrovi. I on bol novinárom ako mnohí iní slovenskí básnici. V jeho verši znie vyznanie, dôležité pre každého novinára: „A nech sa všetko mení, nech čas uteká, nech zosýpa sa staré a nech sa taví v novom vare, nech tuhne v odolnejšie tvary – a keď aj prídu…
Počuj kto hovorí
Zdalo by sa, že rozhovor ( interview) je výsadou rozhlasu a televízie. Počuť slová priamo od spolubesedníka má svoje neopakovateľné kúzlo i nenahraditeľný význam. Avšak aj novinách a časopisoch sa našlo miesto pre priamu reč. A to od samého počiatku a doslova v každom žánri. Hoci, povedzme si úprimne, reč zachytená v textoch nemá takú…
Krátky príbeh únavného letného popoludnia
Horúce leto kdesi na juhu. 33 stupňov v tieni a vlahým vetrom znepokojné vlny Jadranského mora. Priemerný Európan číta novú knihu Allesandra Orsiniho Ucraina. Critica della politica internazionale. Preklad hádam nie je nutný. Odrazu sa nebo nad plážou otriaslo hromovým zvukom. Na obzore ani obláčka, len ďaleko za horizontom sa stráca, ako šíp, stíhačka z…